Ansiomerkit 2022 / Badges of Merit 2022

[FIN/ENG]

Nyt on aika ehdottaa vuoden 2022 ansiomerkkien saajat. Aikaa on syyskuun loppuun asti, jonka jälkeen perinnetoimikunta käy ehdotukset läpi ja sen jälkeen esittää saajia hallitukselle. Ansiomerkit jaetaan syyskokouksessa.

Ansiomerkin saamiseen on kriteerejä, joista mahdollisimman monen tulisi täyttyä. Kriteereinä on esimerkiksi osallistuminen luottamustehtäviin, yhdistyksen kehityksen parantaminen ja yhteisöllisyyden lisääminen.

 

Voit ehdottaa ansioitunutta sosklubilaista täällä.

 


Now is the time to propose the recipients of merit badges for 2022. There is time until the end of September, after which the tradition committee will go through the proposals and then present the recipients to the board. Merit badges will be awarded at the autumn meeting.

There are criteria for receiving a merit badge, as many of which as possible should be met. The criteria are, for example, participation in positions of trust, improving the association’s development and increasing community spirit.

 

You can propose a distinguished club member here.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top